Komentář ČBA k bankovní statistice za srpen 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci srpna 2019 dosáhl 6,023 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky vzrostl o 17 miliard z 6,006 bilionu korun.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti červenci 2019 vzrostly o 13 miliard korun na 1,128 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je dlouhodobě stabilní a dosahuje 56 %.

Domácnosti dluží celkem 1,710 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 9 miliard korun, kde stále jasně dominují s podílem téměř 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,299 bilionu Kč. Jejich objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,8 %.

Podle analýz České bankovní asociace tento vývoj souvisí s končícím cenovým boomem na trhu nemovitostí, v pořadí třetím v tomto tisíciletí. Vysoce konkurenční hypotéční trh drží sice úrokové sazby nízko, nicméně samotné ceny domů a bytů se ocitly mimo dosah mnoha zájemců o nové bydlení. V současných prosperujících regionech by přitom pokles cen vyžadoval buď tvrdou krizi, anebo opravdu masivní nárůst nové výstavby, ale ani jedno z toho není pravděpodobné. V prvním případě naštěstí, v druhém bohužel,“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Podle Zámečníka navíc poslední statistiky České národní banky nadále potvrzují velmi dobrou kondici úvěrového portfolia, jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak nefinančním podnikům. „V obou segmentech zůstává podíl úvěrů v selhání blízko historických minim. Podíl firemních úvěrů v selhání, v srpnu 3,3 %, je již zhruba rok stabilní, na velmi přijatelné výši. V případě úvěrů obyvatelstvu je situace s úvěry v selhání ještě o dost lepší, jejich podíl zůstal na úrovni 1,8 %, navíc v případě hypoték se splácí ještě lépe,“ připomněl Zámečník.

 

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.