Desatero bezpečnosti

Na síti číhá řada nebezpečí. Níže naleznete základní pravidla, jejichž dodržování vám pomůže ochránit vaše osobní údaje i finance.

Zabezpečte si počítač

Nainstalujte a pravidelně aktualizujte antiviry a firewally na svém počítači na nejnovější verzi. Zvýšíte tak bezpečnost svých souborů, neboť aktuální verze dokáží zachytit hrozby a viry, které jsou na internetu i pár dní.

Zabezpečte si mobilní telefon

Chraňte i svůj telefon. V každém mobilním obchodě s aplikacemi najdete mnoho bezpečnostních aplikací, které jsou dostupné zdarma nebo za malý poplatek.

Ověřujte si původ aplikací

Aplikace stahujte přímo z oficiálních obchodů ve vašem telefonu (App Store, Google Play). Před stažením věnujte pozornost recenzím a hodnocení aplikace, a zdali nejste mezi prvními, kdo aplikaci stahuje. 

 

Chraňte své přihlašovací údaje

Se svými přihlašovacími a osobními údaji zacházejte opatrně. Nikomu je nesdělujte, neukládejte je na počítačích ve veřejných sítích nebo ve škole, a zadávejte je jen na bezpečných serverech.

PIN jako v oko hlavě

Je váš PIN datum narození nebo 1234? Rychle si ho změňte a zapamatujte. Pokud víte, že jste zapomnětliví a musíte si PIN schovat, nenechávejte ho v blízkosti platební karty a střežte ho jako oko v hlavě.

Mějte bezpečné heslo

Heslo by mělo být neodhadnutelné (NE vaše jméno apod.), silné (kombinace velkých i malých písmen a znaků), nezjistitelné (př. hackerský program zkouší slova ze slovníku) a především unikátní – nikdy nepoužívejte stejné heslo pro různé služby (př. sociální sítě, e‑mail a bankovní účet)! Hesla s nikým nesdílejte a neukládejte je do prohlížeče. Pokud si je nezapamatujete, zapište si je, ale následně uložte na bezpečné místo (trezor)! Pokud je to možné, zvolte k účtům dvoufaktorové ověřování. Více o tom jak na hesla se dozvíte zde.

 

Pozor na neznámé přílohy

Neotvírejte e‑maily ani přílohy od neznámých a podezřelých odesílatelů, neklikejte ani na žádné odkazy v těle těchto e‑mailů. Vždy raději zkontrolujte e‑mailovou adresu odesílatele a pravopis. Podvodné zprávy, které často informují o falešných exekucích či výhrách, rovnou hoďte do spamu.

Nakupujte jen u prověřených on-line prodejců

Přes internet nakupujte u prověřených a důvěryhodných prodejců – orientujte se podle ikony zamknutého visacího zámku u URL adres jejich webu, musí být bez jakéhokoli upozornění. To samé platí u přihlašování na jakýkoli web, bank zejména! U soukromých inzerentů a méně známých prodejců čtěte recenze.

Čtěte upozornění banky

Nejen ty bankovní, ale také vašeho počítače. Pokud upozornění jen odklikáváte, může vám např. uniknout zpráva z vaší banky o útocích hackerů. Věnujte jim tak pozornost a chraňte sebe i svůj účet.

Informujte banku

Pokud máte, byť jen podezření, že se s vaším účtem děje něco podivného či špatného, kontaktujte svou banku. Přes infolinku vám zákaznická podpora dokáže zkontrolovat váš účet, zablokovat příkazy nebo ztracenou kartu.