E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Jak na změnu banky jednoduše, rychle a zdarma?

Změnu banky, pokud tím myslíme převedení účtu od jedné banky k druhé, lze v dnešní době opravdu vyřídit raz dva. Je tomu tak díky tzv. Standardu mobility klientů ČBA. 

 

Jak tedy změnit banku?

  1. Vyberte si novou banku, resp. banku, u které si chcete otevřít účet.
  2. Zajděte na její pobočku, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz či jiný doklad totožnosti (např. platný cestovní pas).
  3. Vyplňte formulář „Žádost o změnu platebního účtu“, ve kterém zmocníte svoji novou banku, aby v procesu změny jednala Vaším jménem.
  4. Prostřednictvím formuláře vyberete činnosti, které má nová banka Vaším jménem zajistit a od jakého data (převod trvalých příkazů a souhlasů s inkasem). Můžete si současně zvolit i možnost, že nová banka Vaším jménem vypoví smlouvu o platebním účtu u Vaší stávající banky.
  5. Pokud jste vyplnili formulář správně (nejste-li si jisti, bankéř na pobočce nové banky Vám jistě poradí), je již vše na nové bance a do své původní banky vůbec nemusíte.
  6. Do 15 dnů máte nový účet u nové banky se všemi svými trvalými příkazy.

 

Pozor!!

  • Změna platebního účtu neznamená převedení stejného čísla účtu.
  • Změna platebního účtu je možná, pokud nejste vůči svojí stávající bance zavázáni nějakými dalšími závazky, např. úvěrovou smlouvou, které by převod komplikovaly či znemožňovaly.
  • Za zrušení platebního účtu u stávající banky nebudete platit žádný poplatek, výjimku tvoří účty otevřené před kratší dobu než jeden rok.
  • Při změně banky samozřejmě nemusíte postupovat jen tímto způsobem, ale můžete sami navštívit svoji novou i stávající banku a veškeré příkazy a limity si nastavit v nové bance znovu.

 

Znění celého standardu, včetně formulářů, žádostí a plné moci naleznete zde.