Statistika financování ČBA a IndexRPSN za srpen 2021

IndexRPSN

IndexRPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů) podle statistiky České národní banky (ČNB) stoupl u hypotečních úvěrů z červnových 2,26 % na 2,34 % v červenci, a v srpnu pokračoval v mírném růstu a dosáhl 2,41 %. Tempo navyšování tak už od jara osciluje mezi 0,06 a 0,08 procentního bodu měsíčně. Úroková sazba kopíruje tentýž trend a stoupla rovněž o 0,07 p. b. na 2,27 % p.a.

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce ČBA:

ČNB zvýšením základní úrokové sazby v závěru září o 0,75 % p. a. nekončí a pokud chce inflační očekávání zlomit, než se v české ekonomice zahnízdí, bude ve zvyšování sazeb pokračovat. Otázkou je pouze to, kolikrát ještě letos k navýšení přikročí a na jaké základní sazbě letošní rok uzavře. Bankám postupně zdražují zdroje financování hypotečních úvěrů, což se bude do RPSN promítat. Stále jsme ovšem na začátku pozvolně stoupající křivky, pořád ještě hluboko v teritoriu negativní reálné úrokové míry.

 
Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly podle statistik ČNB v srpnu 2021 celkového objemu 32,6 mld. korun, což je o téměř miliardu více než v červenci. Z hlediska „nového byznysu“ jde o třetí nejvyšší objem od začátku časové řady ČNB (od roku 2014), obecně řečeno cokoli nad 30 miliard měsíčně je hodně. V meziročním srovnání pak jde o nárůst skoro na dvojnásobek, o 15,5 miliardy korun.

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce ČBA:

Srpen se stal třetím nejsilnějším měsícem od začátku časové řady ČNB, a potvrzuje, že přes všechny problémy s nabídkou nových bytů a prudce rostoucími cenami materiálů i stavebních prací je o byty pořád veliký zájem. Pořídit si vlastní bydlení je v drahých aglomeracích typu Prahy nebo Brna pro střední vrstvy již delší dobu mimo dosah, ale ani jako investice to nevychází příliš atraktivně. Například v Praze se „investiční byty“, pokud jsou ceny jejich pořízení porovnávány s tržbami z nájemného, z hlediska reálných výnosů v negativním teritoriu. Nevyplácí se, na rozdíl například od některých krajských měst, které jsou z tohoto hlediska podstatně atraktivnější. Vysvětlení je jediné, a to sázka na to, že z hlediska budoucího cenového nárůstu porazí byty inflaci, i když z hlediska nájemného se nevyplatí.

 
Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za srpen ve srovnání s předchozími měsíci dále pokleslo, z červnových 9,787 mld. korun a červencových 7,014 mld. na 6,728 miliardy korun. Bavíme se však o mimořádném roce, když ve srovnání se stejným měsícem 2020 je refinancování skoro dvojnásobné.

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce ČBA:

Přes růst RPSN a úrokových sazeb v posledních několika měsících refinancování stále „stojí za hřích“; v podstatě se dá říct, že sice už včera bylo pozdě, ale vzhledem k očekávanému vývoji na trhu je i nyní ještě pořád výhodné.

 

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.