Statistika financování bydlení ČBA a IndexRPSN ČBA

Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu

 

IndexRPSN ČBA

IndexRPSN (průměrná RPSN) byl v lednu podle statistiky ČNB u hypotečních úvěrů 2,15 %. Oproti prosinci 2020 tak průměrná RPSN klesla o 0,03 procentního bodu a oproti lednu 2020 byla nižší o 0,40 procentního bodu. Vyjádřeno měsíční splátkou jde o pokles o 1 000 Kč za rok z průměrné hypotéky 3 mil. Kč.

Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„RPSN i úrokové sazby nadále klesaly, ale zcela marginálně. Rozdíl mezi nimi ve výši 0,16 procentního bodu představuje náklady banky nad úrokovou sazbu. Není to sice zcela nic zásadního, přesto 0,16 % z průměrné hypotéky ve výši 3 mil. Kč představuje 4 800 Kč ročně. Podle několika průzkumů z poslední doby klienti věnují RPSN stále větší pozornost. Dobře pro ně.“

 
Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly v lednu 2021 celkového objemu 20,1 mld. Kč. Je to o 3,0 mld. Kč méně než v prosinci 2020. Ale o 5,5 mld. Kč tj. 38 % více než v lednu 2020.

 Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„Nástup do nového roku 2021 se z hlediska objemu prodejů hypotečních úvěrů podle statistik ČNB podařil. Objem prodaných úvěrů byl v lednu sice o 3 mld. Kč menší než v prosinci 2020, ale o 5,5 mld. Kč vyšší než v lednu 2020. Boom tedy pokračuje. A bude pokračovat do té doby, než se uklidní pandemická situace. Kdy to nastane, na to máme každý jiný názor. Věřím, že se situace do léta, nejpozději v létě, uklidní. To přinese změnu“ nálady“ na trhu, jinými slovy lehké oslabení útěku do bezpečí, tj. do nemovitostí.

Druhým důležitým vlivem na prodeje má vývoj úrokových sazeb. Přestože v lednu (marginálně) klesly, cena peněz na mezibankovním trhu roste. Je to dobře vidět na sazbách swapů. Tím roste pro banky cena refinancování a výrazně se jim snižují marže. Několik bank už tento tlak nevydrželo a přes sveřepou konkurenci na trhu ohlásily, že půjdou se sazbami nahoru. Je to nakonec pochopitelné. Marže se příliš „ztenčily“.

Signalizační úlohu v této „hře“ má i ČNB. Už několikrát ohlášené zvyšování sazeb v tomto roce zatím svůj účinek na trh nemělo. Ale až zvýšení skutečně nastane, trh na to zareaguje také zvýšením.“

 
Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za leden setrvalo na velmi vysoké úrovni 6,7 mld. Kč.

Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„Refinancování hypotečních úvěrů zaznamenalo další velmi silný měsíc. Se 6,7 mld. Kč je to druhý největší objem refinancování v historii statistik ČNB, což je 33 % v porovnání s novými úvěry. Normální objem refinancování se pohybuje kolem 2,5 mld. Kč. Vysoký objem refinancování bude pokračovat do doby, než vzrostou úrokové sazby natolik, aby se už klientům nevyplatilo. A to ještě mnoho měsíců potrvá. Dobře pro klienty, špatně pro banky.“