Statistika financování bydlení ČBA a IndexRPSN

Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.

 

IndexRPSN

Úrokové sazby na hypotečním trhu podle ČNB překvapivě klesly

IndexRPSN (průměrná Roční Procentní Sazba Nákladů) podle statistiky České národní banky (ČNB) byla v březnu u hypotečních úvěrů 2,12 %. Oproti únoru tedy průměrná RPSN klesla o 0,04 procentního bodu. Sice zanedbatelně, ale klesla. Úroková sazba klesla o 0,01 procentního bodu na 1,98 % p.a. 

Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„V únoru i březnu hlásily banky zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Očekával jsem tedy, že po malém nárůstu v únoru bude tento trend pokračovat i v březnu. Stejně tak se choval i Fincentrum Hypoindex, který také hlásil (zanedbatelný) nárůst. Je vidět, že setrvačnost trhu je velká. Sazby nahoru ale půjdou, ovšem s větším zpožděním, než jsem předpokládal. To je dobrá zpráva pro klienty, kteří uvažují o hypotéce nebo o jejím refinancování, popř. si ji právě zařizují.“

Nové hypoteční úvěry

Nové hypoteční úvěry od bank a stavebních spořitelen dosáhly v březnu 2021 celkového objemu 32,7 miliard korun. Což je o 10,2 mld. korun více než v únoru 2021. Ale především to je o 16,4 mld. korun, tj. 101 %, více než v březnu 2020.

Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„Březen tohoto roku byl v objemu prodaných hypotečních úvěrů zcela neskutečný. Čísla za první 3 měsíce ukazují, že ani loňský zcela rekordní rok nemusí být stropem. Letošní březen překonal ten loňský v nových úvěrech o 101 %!!! To tu ještě nebylo. Podobné to bylo i v kusech. Podle Fincentrum Hypoindexu byl překonán rekord všech dob, když se v březnu prodalo 14,4 tis. kusů hypoték.

Nejvíce působí na prodeje hypotečních úvěrů „poplašné“ zprávy, že trend ve vývoji úrokových sazeb se otáčí, tzn. že sazby půjdou nahoru. Kdo si chce zafixovat nízkou úrokovou sazbu, tak je nejvyšší čas udělat to nyní. Při inflaci 3 % je opravdu výhodné si zafixovat úvěr kolem 2 % p.a. na co nejdelší dobu. Vyhlídky jsou takové, že inflace zesílí, což znamená, že peníze uložené do nemovitostí budou dobře investované. Banky i realitní makléři hlásí, že vysoké prodeje pokračují i v dubnu.“

Refinancování úvěrů na bydlení

Refinancování hypotečních úvěrů od bank a stavebních spořitelen (tj. přechod k jiné bance) za březen opět zlomilo rekordy všech dob a dosáhlo objemu 11,1 mld. korun. Je to dobře vidět i z následujícího grafu.

Vladimír Staňura, hlavní poradce ČBA:

„Refinancování hypotečních úvěrů nabývá stále rekordnějších objemů. Měsíční objem hypotečních úvěrů, kdy klient přechází k jiné bance, byl v březnu 5× vyšší, než je obvyklé. I tady působí snaha klientů zafixovat si nízkou úrokovou sazbu. Klienti bank si takto sníží svoje měsíční splátky.“

Vladimír Staňura

Vladimír Staňura je poradcem České bankovní asociace pro oblast financování bydlení. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a na Rotterdam School of Management získal titul MBA. Působil v řadě rolí v domácím i zahraničním bankovnictví. Více než 35 let pracoval pro skupinu ČSOB. Z toho v letech 1991 až 2003 byl členem jejího představenstva. Jeho hlavní odpovědností bylo korporátní bankovnictví, poté retailové bankovnictví a IT včetně elektronického bankovnictví. V letech 2003 až 2017 byl předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny, zkráceně Lišky. Své zkušenosti čerpal mimo jiné i v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. Od r. 2018 pracuje pro Českou bankovní asociaci, za kterou působí ve správní radě Garančního systému finančního trhu. Kromě toho se věnuje jako poradce ČBA otázkám bydlení a jeho financování. Vášnivě miluje rodinu, aktivní sport, čtení, cestování, cizí jazyky.