Projekt SONIA míří do druhého čtení

  • 19. 11. 2019

Sněmovní správní výbor ve čtvrtek 14.11.2019 jednohlasně podpořil projekt českých bank SONIA, ten tak míří do druhého čtení. 

 

Pokud půjde vše hladce, schválení sněmovny by mohlo proběhnout v první polovině prosince.

 

Pavel Štěpánek, výkonný ředitel ČBA: „Jsem rád, že gesční výbor poslanecké sněmovny všemi hlasy přítomných napříč politickými stranami souhlasil s legislativní předlohou společného projektu českých bank "SONIA" k bankovní identitě. SONIA je projekt, který českým občanů přinese větší komfort v digitálním světě, a který současně ilustruje, že konstruktivní dialog veřejného a soukromého sektoru se vyplácí. Věřím, že obdobně se k tomuto projektu postaví i celá poslanecká sněmovna."


Projekt SONIA

Cílem projektu SONIA je usnadnit občanům vyřizování svých záležitostí se soukromými společnostmi i úřady elektronicky. K tomu je potřeba prokázat elektronicky svoji identitu. V Česku zatím chybí univerzální „digitální“ doklad totožnosti pro komunikaci se státními úřady či soukromými společnostmi. Nejrozšířenějším nástrojem „digitálního“ ověřování totožnosti je bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví.

Díky Bankovní identitě se budou Češi moci prokazovat stejně jednoduše jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví. Z domova budou moci komunikovat se soukromými společnostmi i úřady, neboť se počítá s tím, že prostřednictvím své bankovní identity se připojí také do Portálu občana. Snadno, bezpečně a zdarma.

 

Více o bankovní identitě a jejím fungování na webu https://bankovni-identita.cz