Zářijová průmyslová produkce zrychlila meziroční růst na 8,3 % a skončila tak mírně nad očekáváním trhu, který předpokládal obdobnou meziroční dynamiku jako v srpnu ve výši 7,2 %. Stejně jako v předešlém měsíci je však meziroční růst tažen především nízkou srovnávací základnou z minulého roku, kdy průmyslová výroba a zejména výroba automobilů citelně poklesla následkem mimořádných odstávek z titulu nedostatků potřebných dílů. Bez tohoto efektu by tuzemský průmysl již lehce meziročně klesal. Předstihové ukazatele stále jasněji naznačují, že průmysl zpomaluje vzhledem k poklesu zahraniční poptávky a růst nákladů za energie. Za celý letošní rok tak bude průmysl patrně jen stagnovat, od ledna do září prozatím vzrostl o 1,5 %.
Meziměsíčně průmysl v září nepatrně poklesl o 0,2 % zatímco v srpnu rostl o 0,8 %. Meziměsíční dynamika je tak mírně pod průměrem letošního roku (0,6 %), meziroční růst však zrychlil z titulu nízké srovnávací základny ze 7,2 % na 8,3 %.

Stejně jako v minulém měsíci je silná meziroční dynamika tažena skutečností, že před rokem výroba automobilů výrazně propadla následkem nedostatku dílů. Meziroční růst ve výrobě automobilů tak zrychlil v září na téměř 60 % yoy zatímco v loňském roce zaznamenával meziroční propad kolem 30 %. Automobilový sektor tak poslední měsíce dohání výpadky ze začátku roku, čemuž pomáhá zmírnění potíží v subdodavatelských vztazích. Za celý letošní rok tak již vzrostl o 7 % a díky zlepšení výroby v posledních měsících se dostal 11 % nad průměrnou úroveň předpandemického roku 2019, zatímco průmysl jako celek se nachází pouze 2,5 % výše.

Vývoj v ostatních odvětvích je však různorodý a řad odvětví již vykazuje několik měsíců v řadě propad výroby. Bez silného efektu v automobilovém sektoru by tak tuzemský průmysl meziročně již mírně klesal. Celkový počet zaměstnanců v průmyslu se již třetí měsíc v řadě mírně snižuje, dynamika mezd však postupně zrychluje a v září ve velkých firmách dosáhla meziročního růstu 9 %.
Nové zakázky v nominálním vyjádření rostou již druhý měsíc přes 20 %, i zde je však pozitivní číslo tažené nízkou srovnávací základnou u automobilů a čísla je tak nutno brát s rezervou.

Vývoj tuzemského průmyslu v září sice příjemně překvapil, příznivá meziroční dynamika však byla tažena nízkou srovnávací základnou, jinak by průmysl již meziročně klesal. Vpředhledící ukazatele však signalizují, že situace v průmyslu se začíná zhoršovat následkem energetické krize a slábnoucí zahraniční poptávky a předstihové indikátory se zhoršují nejen v ČR, ale i v zahraničí. Od začátku roku tuzemský průmysl vzrostl o 1,5 %, vzhledem k méně optimistickým vyhlídkám však očekáváme za letošní rok zhruba stagnaci.
