E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Projekt SONIA prošel druhým čtením

  • 26. 11. 2019

V úterý 26.11. na další schůzi sněmovny poslanci podpořili projekt českých bank SONIA, který druhým čtením prošel hladce. Navrženy byly jen zpřesňující úpravy. 

 

Novelu bankovního zákona tak Sněmovna schválí možná už příští týden.


Projekt SONIA

Cílem projektu SONIA je usnadnit občanům vyřizování svých záležitostí se soukromými společnostmi i úřady elektronicky. K tomu je potřeba prokázat elektronicky svoji identitu. V Česku zatím chybí univerzální „digitální“ doklad totožnosti pro komunikaci se státními úřady či soukromými společnostmi. Nejrozšířenějším nástrojem „digitálního“ ověřování totožnosti je bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví.

Díky Bankovní identitě se budou Češi moci prokazovat stejně jednoduše jako se přihlašují do svého elektronického bankovnictví. Z domova budou moci komunikovat se soukromými společnostmi i úřady, neboť se počítá s tím, že prostřednictvím své bankovní identity se připojí také do Portálu občana. Snadno, bezpečně a zdarma.

 

Více o bankovní identitě a jejím fungování na webu https://bankovni-identita.cz