E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Podíl nevýkonných úvěrů u podniků v listopadu vzrostl

Nevýkonných úvěrů u firem nepatrně přibylo 

V podstatě od únorového vpádu ruských vojsk na Ukrajinu s napětím sledujeme, jak se hospodářské důsledky konfliktu projeví v „tuzemské“ bankovní statistice pravidelně zveřejňované Českou národní bankou (ČNB). Ještě v říjnu to vypadalo, že trh odolává všem předpovědím. V listopadu ale objem nevýkonných úvěrů nepatrně stoupl, z říjnových 41 mld. Kč na 43,5 miliardy, což v poměru k celkovému objemu podnikových úvěrů znamená vzestup z 3,2 na stále velmi nízkých 3,39 %.

 

Podniky se usilovně snaží splácet. Pokud čerpají úvěry, tak v eurech, kvůli nižším úrokům. Firmy, kterým to jejich tržní pozice a tedy i hotovostní toky dovolí, zvyšují vklady v bankách. Ty stouply meziměsíčně více než o 13 miliard na historických 1,452 mld. Kč, a převyšují objem úvěrů o 170,7 miliardy korun. To je fenomén, který přišel s covidem a od roku 2020 se stává součástí české ekonomiky.


Vývoj úvěrů a vkladů (v mil. Kč)

Zdroj: ČNBÚvěry domácnostem stále rostou i přes pokles u hypoték

Úvěry domácnostem nadále i když mírně rostou v absolutním objemu. Přes velký pokles dynamiky u hypoték dokáží domácnosti nadále jako celek zvyšovat i svoje vklady, které dostaly ohromný impulz zejména v pandemii. Hypotéky, které byly nosným produktem bank v posledních zhruba dvaceti letech, nezažívají nejlepší časy, ale jejich kvalita je mimořádná. ČNB v kategorii nevýkonných jejich absolutní objem eviduje ke konci listopadu 2022 těsně pod hranicí 9 miliard korun – takhle nízkou hodnotu jsme naposledy zaznamenali na jaře roku 2009, ovšem tehdy to představovalo 1,73 %, kdežto v listopadu 2022 klesnul na historické minimum 0,57 %, byť meziměsíční zlepšení o 0,01 procentního bodu chápejme jako daleko za hranicí možné statistické chyby.


Podíl nesplácených úvěrů u živnostníků se snížil 

Živnostníci si zaslouží v Česku separátní sledování, jednak kvůli početnosti, jednak kvůli pozoruhodnému, byť přehlíženému faktu, že mají na úložkách v bankách více než trojnásobek toho, co dluží a ten absolutní rozdíl mezi vklady a úvěry v jejich případě ještě pořád představuje bez pár „drobných“ skoro sto miliard korun. Podíl špatných úvěrů se meziměsíčně i meziročně snížil, a dosahuje 5,13 %. Kdo by to byl řekl, že?

 

Vývoj úvěrů a vkladů (v mil. Kč)

Zdroj: ČNB


Shrňme to. Klasický „německo-rakousko-česko-slovenský model“, opírající se o banky a spořitelny, které sbírají depozita domácností a transformují jejich úspory do podnikatelských úvěrů, jak bývalo zvykem, kam až paměť sahá, se změnil: sektor domácností a firem prostřednictvím bankovní soustavy půjčuje vládě, která zas prostřednictvím dávek a dotací zvyšuje transfery jiným domácnostem a podnikům. Pokud se ptáte, zda je tento koloběh normální, tak není, byť je v nenormálních časech pochopitelný.

Souhrnné statistiky sice neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností a firem, nicméně nadále platí, že jak firmy, tak domácnosti včetně živností mají v bankách uloženo více prostředků, než kolik jim dluží. A především, kvalita úvěrového portfolia je velmi dobrá. Česká ekonomika tak vstupuje do recese s mimořádně zdravým bankovním sektorem, a to i podle všech mezinárodních srovnání. Na prahu nového roku je to velmi dobrá zpráva.


Vývoj nevýkonných úvěrů

(Zdroj: ČNB (ARAD))

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.