E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Pobočky bank zůstávají otevřeny (aktualizováno)

  • 16. 03. 2020

Podle vyjádření místopředsedy vlády Karla Havlíčka na sobotní tiskové konferenci zůstávají pobočky bank otevřeny, a to v obchodních centrech i mimo ně.

Vyjádření vicepremiéra se promítlo do Usnesení vlády č. 214/2020 ze dne 15.3.2020 - „vláda nařizuje, že zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách, stanovený v bodě I usnesení vlády ze dne 14. března 2020 č. 211, vyhlášeném pod č. 80/2020 Sb., se nevztahuje na činnosti, které nejsou živností podle živnostenského zákona“. Jelikož činnost bank, stavebních spořitelen, ani poboček zahraničních bank není činností podle živnostenského zákona, jsou banky ze všeobecného zákazu činnosti vyjmuty, a to včetně činnosti pobočkové sítě. Zůstává však na zvážení jednotlivých bank, v jakém rozsahu svou pobočkovou síť ponechají v chodu, popř. s jakými omezeními.

Klientům bank doporučujeme, aby se na své banky obraceli elektronicky či telefonicky. V této souvislosti prosíme rovněž o trpělivost, pokud se vám odpovědi nedostane hned, banky mohou být zahlceny a přetíženy.