E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Konec platnosti některých bankovek

Banky pomůžou s výměnou peněz, které Česká národní banka postupně stahuje z oběhu. Jde o kusy s tenkým stříbrným proužkem z let 1995 až 1999 – výjimkou je bankovka v hodnotě 5 000 Kč. Členové České bankovní asociace upravili své vkladové bankomaty tak, aby tyto bankovky rozeznaly. V oběhu je stále víc než 60 milionů takových bankovek.

 

 

„Na všech pobočkách bank, na kterých mají pokladny nebo na kterých mají vkladový bankomat, bude možné tyto bankovky vyměnit. Banky je budou přijímat do konce června roku 2024. Poté to bude možné jen na pobočkách České národní banky, která je bude přijímat neomezeně dlouho, říká Tomáš Hládek, expert České bankovní asociace na platební styk. 

 

30. června 2022 skončí platnost bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1 000 Kč a 2000 Kč. Od těch, které zůstávají v oběhu se nejsnáze rozpoznají podle stříbrného proužku. Jde o ochranný prvek, který protíná bankovku odshora dolů. Jeho barva se navíc při naklopení bankovky nemění.

 

 Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a zlatavý. Když bankovku nakloníme nebo mírně otočíme, barva se mění z hnědo-fialové na zelenou. Toto se netýká pětitisícovek – ty zůstávají v platnosti všechny, doplňuje Hládek.

 

Jednotlivé vzory od sebe odlišuje ještě letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Cílem tohoto kroku je mít v každé hodnotě běžně používaných peněz od 100 do 2 000 Kč pouze jeden vzor. To totiž přinese velké zjednodušení nejen pro obyvatele České republiky, ale i pro cizince. Sníží se tak obavy z toho, zda se nejedná například o padělek.

 

Starší vzory bankovek ČNB z oběhu stahuje průběžně. V současnosti už by lidé měli v bankách nebo bankomatech dostávat pouze bankovky nové. Česká bankovní asociace ale doporučuje, aby lidé bankovky, které se k nim dostanou, kontrolovali. S jejich případnou výměnou potom nehrozí žádné potíže.

 

Tisková zpráva ke stažení ZDE

 

O České bankovní asociaci

Česká bankovní asociace vznikla v roce 1990 a je dobrovolným sdružením právnických osob podnikajících v oblasti peněžnictví. V současné době sdružuje 34 členů. Rolí asociace je především zastupovat a prosazovat společné zájmy členů, prezentovat roli a zájmy bankovnictví vůči veřejnosti, podílet se na standardizaci postupů v bankovnictví a na vytváření odborných zvyklostí, podporovat harmonizaci bankovní legislativy s legislativou Evropské unie a vyvíjet aktivitu v informativní a školící oblasti. ČBA je členem Evropské bankovní federace a EMMI. Více informací na www.cbaonline.cz

 

Další dotazy zodpovíme na adrese:

radek.salsa@cbaonline.cz