Komentář ČBA k vývoji nevýkonných úvěrů za červen 2021

Dle statistik České národní banky (ČNB) se v červnu podíl nevýkonných úvěrů na celkové sumě úvěrů oproti květnu u firemních úvěrů nepatrně zhoršil. U spotřebních úvěrů naopak lehce poklesl, a nepatrně se snížil i v případě hypoték.

 

květen 2021

červen 2021

Domácnosti, spotřební úvěry

5,65 %

5,38 %

Domácnosti, hypoteční úvěry

0,92 %

0,89 %

Podniky

4,25 %

4,34 %

Zdroj: statistika ČNB

 

Komentář Miroslava Zámečníka, hlavního poradce ČBA:

„Vývoj nevýkonných úvěrů dělá ekonomům radost už několikátý měsíc v řadě. Jejich vývoj je podstatně lepší, než se před rokem očekávalo. Zvlášť po skončení moratoria na splátky v říjnu loňského roku a vypuknutí druhé vlny covidu-19 panovaly určité obavy. Pokud se tento trend potvrdí i v následujících měsících, bude to dobrá zpráva pro firmy, obyvatelstvo i pro banky. Nevýkonné spotřební úvěry, byť meziročně stouply o 1,13 procentního bodu, vykázaly meziměsíční zlepšení a stále jsou hluboko pod úrovní, jíž dosáhly v minulém desetiletí. Excelentní je kondice hypotečního portfolia, které jsou pod hladinou 1% podílu. Podstatně příznivější než očekávání je i situace u podnikových úvěrů. Zde podíl nevýkonných úvěrů sice meziročně o více než jeden procentní bod stoupl, nicméně nijak dramaticky. Stále platí, že podíl nevýkonných úvěrů u nás patří v celoevropském srovnání k nejnižším v Evropě.“

 

Meziroční srovnání

 

červen 2020

červen 2021

Domácnosti, spotřební úvěry

4,25 %

5,38 %

Domácnosti, hypoteční úvěry

0,85 %

0,89 %

Podniky

3,17 %

4,34 %

Zdroj: statistika ČNB

 

Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.