Komentář ČBA k vývoji hypotečního trhu za únor 2021

Objem prodaných hypotečních úvěrů podle dat Fincentra Hypoindexu byl v únoru 30 mld. Kč. To je co do objemu rekord všech dob! Je ovšem zapotřebí uvést, že v posledních měsících jsou rekordní i objemy refinancování, které se podle statistik České národní banky (ČNB) pohybují kolem 7 mld. Kč. Přesný údaj budeme znát až na konci měsíce. I po odečtení refinancování bude objem nových úvěrů za únor vysoký, nicméně už nebude daleko od „normálu“ r. 2020.

Důvody nadále souvisejí s koronavirovou situací. Lidé neutrácejí. Vklady domácností vzrostly za rok o neuvěřitelných 350 mld. Kč. Nemovitost je tak dobrým způsobem, jak ochránit své peníze do budoucna před inflací. Dalším silným vlivem jsou zprávy o růstu cen nemovitostí. Ty např. v Praze narostly za posledních 6 let o 90 %. V mnoha dalších městech to není o moc lepší. Vysoké ceny tedy zdánlivě odrazují. Zároveň ale ti, kdo koupili svoji nemovitost před 5 lety, vyhráli v loterii.

Silně působí i setrvávající nízká úroveň úrokových sazeb. Ty podle Hypoindexu klesly v únoru z 1,94 na 1,93 % p.a. Toto zpomalení poklesu ukazuje na to, že trh dosáhl svého dna a od března úrokové sazby porostou. Některé banky, včetně těch největších hráčů, už přikročily ke zvýšení sazeb. I znatelnému. To se projeví ale až v březnových číslech.

Na zájem dál pozitivně působí i zrušení daně z převodu nemovitostí a také to, že lidé budou mít více peněz díky zrušení superhrubé mzdy.

U rekordních objemů refinancování jsou samozřejmě rozhodující motivací nízké úrokové sazby, protože refinancováním si mohu výrazně zlevnit svoji hypotéku. Je zřejmá i snaha zafixovat si tuto úroveň na co nejdelší dobu. Připomínám ještě velmi výrazný vliv toho, že většina bank účtuje svým klientům jenom minimální částky za předčasné splacení úvěru.

V kusech bylo uzavřeno 9 948 hypoték. To znamená, že průměrná hypotéka přesáhla 3 mil. Kč. To je v Praze a velkých městech na byt málo, ale v řadě regionů to na slušný byt už stačí.

Kdy nastane konec tohoto hypotečního „šílenství“? Až pomine pandemie. Ta tu ještě nějakou dobu bude a pomíjet bude pomalu. V tuto chvíli je až drasticky utlumená spotřeba domácností, která se s odeznívající pandemií vrátí do svých kolejí. Hlad po nemovitostech sice přetrvá, ale už nebude mít charakter takové hektičnosti, jako je tomu dnes.

 

 

(* autor vychází z dat Fincetrum Hypoindex dostupných na https://www.hypoindex.cz/)

Vladimír Staňura

Vladimír Staňura je poradcem České bankovní asociace pro oblast financování bydlení. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a na Rotterdam School of Management získal titul MBA. Působil v řadě rolí v domácím i zahraničním bankovnictví. Více než 35 let pracoval pro skupinu ČSOB. Z toho v letech 1991 až 2003 byl členem jejího představenstva. Jeho hlavní odpovědností bylo korporátní bankovnictví, poté retailové bankovnictví a IT včetně elektronického bankovnictví. V letech 2003 až 2017 byl předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny, zkráceně Lišky. Své zkušenosti čerpal mimo jiné i v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. Od r. 2018 pracuje pro Českou bankovní asociaci, za kterou působí ve správní radě Garančního systému finančního trhu. Kromě toho se věnuje jako poradce ČBA otázkám bydlení a jeho financování. Vášnivě miluje rodinu, aktivní sport, čtení, cestování, cizí jazyky.