Komentář ČBA k vývoji hypotečního trhu za únor 2020

Únor letošního roku byl zajímavý z několika důvodů. Prodeje z hlediska objemu ve výši 18,6 mld. Kč byly rekordní. I počet kusů přes 7 tis. byl vysoký, a i ten se blížil nejlepším výsledkům v historii v r. 2017. Po poklesech, které trvaly celý loňský rok, úroková sazba hypotečních úvěrů vzrostla druhý měsíc za sebou na 2,42 % p.a.* Takže po slabších výkonech v r. 2019 přišlo oživení trhu, kterému nezabránil ani růst sazeb. Je ovšem korektní poznamenat, že trh reaguje na vývoj úrokových sazeb v objemech i kusech vždy s určitým zpožděním.

Co se teď bude dít s trhem při koronavirové epidemii? Je jednoduché se shodnout, že trh půjde dolů. V objemech, kusech i sazbách. Banky si teď všechny lámou hlavu, jak bude ten propad veliký. Ještě začátkem března se epidemie na výsledcích nijak neprojevovala. O to složitější je odhadnout, jak dopadne březen a další měsíce.

Pokud se ukáže, že kulminace epidemie bude v polovině dubna, mohl by se koncem dubna obnovit obchod a začít se vracet do normálu. To by znamenalo, že produkce by vypadla na 6 až 7 týdnů. To by bylo velmi nepříjemné, ale nebylo by to fatální. Věřím tomu, že to tak bude.

ČNB vydala trhu razantní signál snížením svých sazeb. V kombinaci se zvýšenou snahou bank získat z menšího koláče nějaké klienty, se trend obrátí a úrokové sazby hypotečních úvěrů půdou dolů.

*Autor vycházel z dat Fincentrum hypoindex únor 2020 dostupných zde

 

Vladimír Staňura

Vladimír Staňura je poradcem České bankovní asociace pro oblast financování bydlení. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a na Rotterdam School of Management získal titul MBA. Působil v řadě rolí v domácím i zahraničním bankovnictví. Více než 35 let pracoval pro skupinu ČSOB. Z toho v letech 1991 až 2003 byl členem jejího představenstva. Jeho hlavní odpovědností bylo korporátní bankovnictví, poté retailové bankovnictví a IT včetně elektronického bankovnictví. V letech 2003 až 2017 byl předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny, zkráceně Lišky. Své zkušenosti čerpal mimo jiné i v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. Od r. 2018 pracuje pro Českou bankovní asociaci, za kterou působí ve správní radě Garančního systému finančního trhu. Kromě toho se věnuje jako poradce ČBA otázkám bydlení a jeho financování. Vášnivě miluje rodinu, aktivní sport, čtení, cestování, cizí jazyky.