Komentář ČBA k inflaci za prosinec 2017

Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 2,4 procenta z listopadových 2,6 procenta.

Meziroční růst spotřebitelských cen v prosinci zpomalil na 2,4 % z listopadových 2,6 %. Důvodem bylo zejména zpomalení růstu cen pohonných hmot a cen v restauracích. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 %.  Průměrná míra inflace v roce 2017 dosáhla 2,5, což je nejen nejvyšší výsledek od roku 2012, ale také třetí nejsilnější růst za posledních deset let.

Ceny v restauracích zmírnily tempo zdražování z 6,7 % v listopadu na prosincových 4,4 %, což je méně výrazný pokles, než by odpovídalo výpadku vlivu zavedení EET. Odeznění vlivu zavedení EET na ceny v restauracích bylo přetlačeno drahými potravinami a silnou domácí poptávkou. Potraviny v prosinci oproti listopadu zdražily o dalších 0,6 % a meziročně udržely vysoký růst cen o 5,6 %. Ceny pohonných hmot zpomalily růst na 1,5 % v důsledku vysoké srovnávací základny z loňského prosince.

Inflace zůstane nad cílem i v dalších měsících. Ekonomiku letos čeká dvojí až trojí zvýšení úrokových sazeb. Pokud v důsledku zveřejňování prognózy kurzu, které ČNB plánuje od února, dojde k výraznějšímu posilování kurzu oproti současné trajektorii, odpracuje kurz kus práce za centrální banku a sazby tak na konci roku skončí na 1,25 %. Pokud ale kurz bude posilovat dosavadním tempem a tlaky na trhu práce nepoleví, přikročí centrální banka během roku 2018 ke zvýšení sazeb až na 1,5 %.

Autor: Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka ČBA