Komentář ČBA k Hypoindexu za květen 2019

Průměrná sazba hypotečních úvěrů podle Hypoindexu klesá už 4 měsíce za sebou. V květnu klesla na 2,80 % p.a. Přesto počet hypoték v r. 2019 klesl o 25 % a objem hypoték o 21 %. Vysvětlení? Při průměrné hypotéce 2,3 mil. Kč potřebujete „složit“ dopředu skoro 500 tis. Kč. A k tomu musíte platit nájem. Kdo na to má? Řešení: půjčit si v rodině nebo hypotéku odložit. Rozhodně nechodit na šedý, nedejbože, černý trh.

Kam půjde hypoteční trh v tomto roce dál? Za těch prvních 5 měsíců to jsou oproti r. 2018 a zejména 2017 obrovské propady. Podle propadu v kusech je vidět, že na hypotéku opravdu dosáhne méně žadatelů. A na tom se moc měnit nebude. Podle objemu je vidět, že nemovitosti jsou podstatně dražší a průměrná výše hypotéky stále rychle roste. Na to se bohužel moc měnit také nebude. Jenom snad to, že ceny nemovitostí přece jenom porostou o něco pomaleji. Odhad pro letošek: o 5 %.

A sazby? Můj odhad, že půjdou spíše z dnešních 2,8 % p.a. velmi mírně dolů, protože banky bojují a budou bojovat o podstatně méně klientů.

 

Vladimír Staňura

Vladimír Staňura je poradcem České bankovní asociace pro oblast financování bydlení. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a na Rotterdam School of Management získal titul MBA. Působil v řadě rolí v domácím i zahraničním bankovnictví. Více než 35 let pracoval pro skupinu ČSOB. Z toho v letech 1991 až 2003 byl členem jejího představenstva. Jeho hlavní odpovědností bylo korporátní bankovnictví, poté retailové bankovnictví a IT včetně elektronického bankovnictví. V letech 2003 až 2017 byl předsedou představenstva Českomoravské stavební spořitelny, zkráceně Lišky. Své zkušenosti čerpal mimo jiné i v Mezinárodní bance hospodářské spolupráce v Moskvě. Od r. 2018 pracuje pro Českou bankovní asociaci, za kterou působí ve správní radě Garančního systému finančního trhu. Kromě toho se věnuje jako poradce ČBA otázkám bydlení a jeho financování. Vášnivě miluje rodinu, aktivní sport, čtení, cestování, cizí jazyky.