E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Komentář ČBA k bankovní statistice za září 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci září 2019 dosáhl 6,019 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky klesl o 4 miliardy z 6,023 bilionu korun.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti srpnu 2019 vzrostly o 7 miliard korun na 1,135 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, dosahuje 55 %.

Domácnosti dluží celkem 1,719 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 9 miliard korun, kde stále jasně dominují s podílem téměř 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,306 bilionu korun. Jejich objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,5 %.

Nízké úročení hypoték by v kombinaci s případnou nižší cenovou hladinou na trhu nemovitostí způsobilo dvouciferný meziroční nárůst objemů nově poskytnutých hypoték. Ceny realit jsou však velmi vysoko a svůj efekt mají i regulace ČNB. Za prvních devět měsíců tak objem poskytnutých hypotečních úvěrů meziročně poklesl o zhruba třicet miliard, měsíční objemy v srpnu a září odpovídají zhruba situaci v roce 2015,uvedl ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Navzdory přicházejícím signálům zpomalení u exportně orientovaných firem ve zpracovatelském průmyslu zůstává kvalita podnikového úvěrového portfolia na historicky nejlepších hodnotách, s 3,3 % úvěrů v selhání. V případě úvěrů obyvatelstvu je situace s úvěry v selhání ještě o dost lepší, jejich podíl meziměsíčně o desetinu procenta klesl na 1,7 %, což je nové minimum. V případě hypoték je podíl nesplácených půjček ještě nižší,“ připomněl Zámečník.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.