E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Komentář ČBA k bankovní statistice za únor 2020

Česká národní banka dnes vydala poslední bankovní statistiku, v níž ještě nebudou vidět neklamné znaky pandemie koronaviru, jež v březnu postihly i českou ekonomiku.

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci února 2020 dosáhl 6,135 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik centrální banky vzrostl
o patnáct miliard korun.

Domácnosti dluží celkem 1,761 bilionu korun, s nepatrným měsíčním nárůstem
o 8 miliard korun. S podílem téměř 76 % stále jasně dominují úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,342 bilionu korun. Jejich celkový objem se tak meziměsíčně zvýšil
o 0,5 %. V případě domácností je podíl úvěrů v selhání s 1,6 % rekordně nízký (pokles z lednových 1,7 %), ale připravme se, že objem hypoték s odkladem splátek na žádost klientů postižených koronavirovou krizí bude velmi rychle stoupat. Je otázkou, jak se to promítne do statistik, když tento typ odkladů by neměl mít za následek zanesení dlužníků do registrů a obecně je doporučována regulatorní shovívavost při jejich klasifikaci.

Totéž lze říct i v případě úvěrů v Česku působícím nefinančním podnikům, které oproti lednu nepatrně klesly (o pět miliard) na 1,124 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je stále 57 %. Nyní bude kritické, aby se úvěrování podniků nezastavilo, aby jejich objem nezačal rychle klesat, protože to by se promítlo do prohloubení ekonomického poklesu. Banky však deklarovaly, že budou stát při svých klientech, kteří se dostali do potíží bez jakéhokoli vlastního zavinění, a pomohou jim krizi překonat.

 

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.