Komentář ČBA k bankovní statistice za únor 2019

Bilanční suma českého bankovního sektoru oproti předchozími měsíci vzrostla o 69 miliard korun na 7846 miliardy korun. Již tradičně přitom dominovaly bankovní úvěry rezidentům s 5817 miliardami Kč, což představovalo zvýšení oproti lednu 2019 o 44 miliard korun. Vyplývá to ze statistik České národní banky.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům dosáhly objemu 1,089 bilionu korun a nepatrně tak meziměsíčně klesly z 1,094 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, zůstal na úrovni 54 %. Podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je zejména ve vztahu k podnikům nutné pečlivě sledovat vývoj podnikových úvěrů v selhání, které signalizují kondici celé ekonomiky. „Podíl firemních úvěrů v selhání již několik měsíců osciluje kolem 3,5 - 3,7 %, což je hodnota na úrovni desetiletého minima (koncem 2010 dosáhl 9 %, v únoru letošního roku 3,6 %). Prozatím tedy můžeme konstatovat, že portfolio podnikových úvěrů je velmi zdravé,“ zdůraznil Zámečník.

Domácnosti dluží celkem 1,654 bilionu korun, s meziměsíčním navýšením o 4 miliardy korun, kde stále jasně dominují s podílem 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,254 bilionu Kč. Jejich objem již několik měsíců v podstatě stagnuje. Objem nově sjednaných hypoték však v meziročním srovnání výrazně klesl, podle údajů Hypoindexu na 10,881 miliardy korun oproti téměř 16 miliardám v únoru 2018. „To je očekávaný důsledek doporučení ČNB ohledně limitních hodnot celkového dluhu (DTI) či nákladů na dlužní službu (DSTI) k čistým příjmům žadatele, které již běží pátý měsíc,“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Spotřebitelské úvěry nepatrně stouply na 244 miliard korun z 243 v lednu, pozitivní však je, že podíl úvěrů v selhání se drží na historicky nízkých 2 %, a u hypoték je kvalita portfolia ještě vyšší.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.