E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Komentář ČBA k bankovní statistice za říjen 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci října 2019 dosáhl 6,068 biliónu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky vzrostl o 49 miliard.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti září 2019 vzrostly o 6 miliard korun na 1,141 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je dlouhodobě stabilních 55 %.

Podle zjištění ČNB je téměř třetina bytů pravděpodobně investičních, zatímco zájemci o pořízení bytu, zejména z okruhu mladých, mají problémy vyhovět požadavkům LTV, DTI a DSTI. Ceny bytů zároveň meziročně stouply, a tak se nejde divit propadu celkového trhu i při nízkých cenách hypoték, vysokých nárůstů mezd a plné zaměstnanosti. Můžete mít jak chcete konkurenční trh hypoték, ale při podstatně nižších objemech nové výstavby v prosperujících aglomeracích je dostupné bydlení něco jako Yeti - všichni o něm mluví, ale nikdo jej neviděl,“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Naopak vysoko hodnotí fakt, že poslední statistiky České národní banky nadále potvrzují kvalitu úvěrového portfolia, jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak nefinančním podnikům. „Poměrem úvěrů v selhání jsme na 4. nejnižší úrovni v Evropě, po Norsku, Finsku a Švédsku. Podíl firemních úvěrů v selhání, v říjnu 3,2 %, je již zhruba rok stabilní, na velmi přijatelné výši,“ připomněl Zámečník.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.