Komentář ČBA k bankovní statistice za prosinec 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci prosince 2019 dosáhl 5,607 bilionu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky poklesl o 475 miliard. Obdobný vývoj jsme mohli zaznamenat i před rokem. V roce 2020 ovšem předpokládáme nárůst klientských úvěrů asi o 6 %.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům v prosinci 2019 klesly na 1,120 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je 57 %. V letošním roce počítáme s mírným nárůstem bankovních úvěrů firemní klientele, makroekonomická prognóza ČBA pracuje s přírůstkem o 4,5 %. Zatím se daří udržovat velmi nízké procento úvěrů v selhání, z někdejších 9 % začátkem desetiletí se nyní již několik měsíců drží na 3,2 %.

Domácnosti dluží celkem 1,748 bilionu korun, kde stále jasně dominují s podílem téměř 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,330 bilionu Kč, což představuje meziměsíční nárůst o 7 miliard (plus 0,5 %). I v případě domácností je podíl úvěrů v selhání s 1,7 % rekordně nízký, stejný jako v předchozím měsíci a hluboko pod úrovní 5,2 %, jíž bylo dosaženo v červnu 2013.

Obecně platí, že po Skandinávii patří podíl úvěrů v selhání v Česku k vůbec nejnižším v Evropě.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.