Objem bankovních úvěrů rezidentům podle údajů České národní banky (ČNB) ke konci listopadu 2020 dosáhl 6,232 bilionu korun, což představuje pokles o 36 miliard korun. Klesl také objem vkladů rezidentů, a to na 5,477 bilionu korun z 5,529 bilionu korun v říjnu.
Domácnosti dluží celkem 1,851 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o 12 miliard korun. Stále jasně dominují – s podílem 77 % – úvěry na bydlení, které stouply na 1,424 bilionu korun (podle ČNB meziměsíční nárůst o 0,8 %). Na druhou stranu spotřebitelské úvěry meziměsíčně poklesly na 264 mld. korun (pokles o 0,1 % oproti říjnu).
V případě domácností podíl nevýkonných úvěrů v listopadu mírně stoupl na 1,7 % poté, co v říjnu dosáhl 1,5 %.
V případě úvěrů v Česku působícím (nefinančním) podnikům zaregistrovala ČNB pokles o 12 miliard korun na 1,152 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů představoval 57 %.
Procento nevýkonných úvěrů se i v případě podnikové sféry stále pohybuje na dohled historických minim i přesto, že v listopadu oproti předchozímu měsíci podíl vzrostl o 0,3 procentního bodu na 3,8 %.
Stojí za to připomenout, že ukončení splátkových moratorií ke konci října se nijak neprojevilo na skokovém nárůstu podílu nevýkonných úvěrů. Ten je stále velmi nízký, je ale potřeba se připravit na období, kdy bude zřejmě po nějakou dobu stoupat. Před deseti lety byl podíl nevýkonných úvěrů u podniků na úrovni 9 %, zatímco u domácností dosáhl v květnu 2013 na hranici 5,3 %.
Oproti vývoji úvěrů je vhodné porovnávat i vývoj vkladů v bankovním systému, kde listopad přinesl další vzestup korunových úložek i depozit v cizí měně jak v případě nefinančních podniků, tak i domácností, a to i přesto, že celkové vklady rezidentů vlivem poklesu v sektoru vládních institucí poklesly.