Komentář ČBA k bankovní statistice za listopad 2019

„ČNB vydává poslední bankovní statistiku právě na Silvestra, což umožňuje seznámit se s fakty ještě před přijetím novoročních předsevzetí. Nezaškodí, když přívrženci sektorové bankovní daně budou vědět předem, co vlastně chtějí danit? Tak za prvé, hypotéky domácnostem a za druhé úvěry podnikům, a to hlavně těm, které se nebojí investovat. V případě zavedení daně by vznikla „logická“ situace, kdy ten samý produkt u klienta daňově podporujete (odpočtem úroků), abyste ho u poskytovatele danili. Co je na tom chytrého?“ ptá se v silvestrovském komentáři ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci listopadu 2019 dosáhl 6,082 biliónu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky vzrostl o čtrnáct miliard.

Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti říjnu 2019 v podstatě stagnovaly (vzestup pouhou miliardu korun) na hladině 1,142 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je 56 %. „Velmi pozitivní je, že podíl firemních úvěrů v selhání klesá již od začátku desetiletí, z někdejších 9 % na nyní již zhruba rok udržovanou hladinu 3,2 %,“ upozorňuje Miroslav Zámečník a dodává, že podíl úvěrů v selhání patří po Skandinávii k vůbec nejnižším v Evropě.

Domácnosti dluží celkem 1,740 bilionu korun, kde stále jasně dominují s podílem téměř 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1, 323 bilionu Kč. Jejich celkový objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,7 %. „I v případě domácností je podíl úvěrů v selhání s 1,7 % rekordně nízký, navíc v případě hypoték se splácí ještě lépe,“ připomněl Zámečník.

 

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.