Komentář ČBA k bankovní statistice za listopad 2018

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci listopadu 2018 oproti předchozímu měsíci nepatrně klesl na 5,644 bilionu korun. Úvěry v Česku působícím firmám mimo finanční sektor oproti říjnu 2018 o devět miliard korun poklesly na 1,104 bilionu při mírném nárůstu podílu dlouhodobých úvěrů. Objem úvěrů českým domácnostem nadále mírně rostly. Vyplývá to ze statistik, které dnes zveřejnila Česká národní banka.

Domácnosti dluží celkem 1,641 bilionu korun, s meziměsíčním růstem o dvanáct miliard korun. Až na 76 % se přitom zvýšil podíl, který mají úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,240 miliardy Kč. Jejich objem se tak meziměsíčně navýšil o 0,8 %, v absolutním vyjádření plus deset miliard korun. Listopad 2018 byl zároveň druhým měsícem, v němž by měly banky při posuzování žadatelů o hypotéku respektovat doporučení ČNB. Ta se týkají poměru celkového dluhu (DTI) či nákladů na dlužní službu (DSTI) k čistým příjmům žadatele, a jejich očekávaným důsledkem mělo být zbrzdění celkové dynamiky hypotéčního úvěrování. „Tato očekávání se dosud nenaplnila," uvedl ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník, a zároveň upozornil na skutečnost, že „objem spotřebitelských půjček domácností přes předvánoční sezonu stoupl jen o 0,6 % na 244 miliard Kč, většina populace se tedy drží konzervativních zásad, a k financování spotřeby na dluh přistupuje velice zdrženlivě“.

Podle Zámečníka je v této fázi ekonomického cyklu, kdy konči konjunktura, bedlivě sledovaným indikátorem podíl podnikových úvěrů v selhání. „Rychle rostoucí mzdy vytvářejí vysoký tlak na hospodaření málo rentabilních firem, mnohé z nich to neustojí. Otočení křivky podílu úvěrů v selhání je tak důležitým signálem blížící se recese. Zatím se jejich podíl zvýšil jen nepatrně, oproti říjnu z 3,5 na 3,6 %, stále je to podstatně méně než například 9 % koncem roku 2010,“ zdůraznil Zámečník.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.