Komentář ČBA k bankovní statistice za leden 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci ledna 2019 dosáhl 5,773 biliónu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky výrazně vzrostl.

Zároveň úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti prosinci 2018 mírně vzrostly na 1,094 z 1,080 bilionu korun, přičemž podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, se snížil z 56 % na 54 %. Podle ekonomického analytika České bankovní asociace Miroslava Zámečníka je zejména ve vztahu k podnikům nutné pečlivě sledovat vývoj podnikových úvěrů v selhání, které signalizují kondici celé ekonomiky. „Podíl firemních úvěrů v selhání již několik měsíců osciluje kolem 3,5 - 3,7 %, což je hodnota na úrovni desetiletého minima (koncem 2010 dosáhl 9 %). Prozatím tedy můžeme konstatovat, že se potenciální rizika do podnikových úvěrů nepromítla, a portfolio podnikových úvěrů je zdravé,“ zdůraznil Zámečník.

Domácnosti dluží celkem 1,650 bilionu korun, s meziměsíčním navýšením o 4,3 miliard korun, kde stále jasně dominují s podílem 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,251 bilionu Kč. Jejich objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,4 %, v absolutním vyjádření o pět miliard korun. Spotřebitelské úvěry mírně klesají, meziměsíčně o 0,6 % na 243 miliard korun.

Pozitivní skutečností je, že nadále klesá objem úvěrů domácnostem, které se při jejich splácení dostaly do potíží: v poměru k celku dosahuje pouze 2 %.

Leden 2019 byl čtvrtým měsícem, v němž by měly banky při posuzování žadatelů o hypotéku respektovat doporučení ČNB ohledně limitních hodnot celkového dluhu (DTI) či nákladů na dlužní službu (DSTI) k čistým příjmům žadatele.

Jejich očekávaným důsledkem mělo být zbrzdění celkové dynamiky hypotéčního úvěrování, objem v případě opravdu nových hypoték klesl, jak meziměsíčně (o čtyři miliardy na 10,93 miliardy), tak meziročně (o 5,5 miliardy),“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.