E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

Komentář ČBA k bankovní statistice za červenec 2019

Objem bankovních úvěrů rezidentům ke konci července 2019 dosáhl 6,006 biliónu korun a proti předchozímu měsíci tak podle statistik České národní banky vzrostly z 5,879 bilionu korun. Úvěry v Česku působícím nefinančním podnikům oproti červnu 2019 vzrostly o 14 miliard na 1,115 bilionu korun. Podíl dlouhodobých úvěrů, používaných pro financování podnikových investic, je dlouhodobě stabilní a dosahuje 56%.

Domácnosti dluží celkem 1,701 bilionu korun, s meziměsíčním nárůstem o deset miliard korun, kde stále jasně dominují s podílem 76 % úvěry na bydlení, jež dosáhly 1,289 bilionu Kč. Jejich objem se tak meziměsíčně zvýšil o 0,6 %.

„Podle analýz České bankovní asociace zažívá naše republika konec třetí vlny intenzivního nárůstu cen nemovitostí v tomto tisíciletí, přičemž ceny se budou v následujícím období vyvíjet dosti diferencovaně podle jednotlivých lokalit. Tam, kde se bude ekonomicky dařit, může- byť mírnější - růst cen pokračovat, v oblastech s poklesem ekonomické aktivity se můžeme dočkat i výraznější korekce,“ konstatuje ekonomický analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník.

Podle Zámečníka však poslední statistiky České národní banky nadále potvrzují velmi dobrou kondici úvěrového portfolia, což se týká jak úvěrů obyvatelstvu, tak nefinančním podnikům. „V obou případech je- zaklepejme na dřevo- zůstává podíl úvěrů v selhání blízko historických minim. Podíl firemních úvěrů v selhání, v červenci 3,4 %, se již zhruba rok nesnižuje, ale setrvává na velmi přijatelné výši. V případě úvěrů obyvatelstvu je situace s úvěry v selhání ještě o dost lepší, jejich podíl je pouhých 1,8 %, navíc v případě hypoték se splácí ještě lépe,“ připomněl Zámečník.

Hypotéky na bydlení
Miroslav Zámečník

Miroslav Zámečník je český ekonom a publicista. Absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze a později se věnoval studiu na Georgetown University ve Washingtonu. V letech 1994 až 1998 byl zástupcem České republiky ve Světové bance. V letech 2000 až 2001 pracoval ve vedení Revitalizační agentury a Konsolidační banky. Jako člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) spolupracoval na protikrizových opatřeních. Mimo svou konzultantskou praxi v současnosti působí jako hlavní poradce České bankovní asociace. Ve svém volném času je nadšeným zoologem či působí jako lektor postgraduálních vzdělávacích programů.