Jak si užít dovolenou v klidu?

Včas si naplánujte výdaje a nepodceňujte bezpečnost. Ještě před překročením hranic je dobré se zamyslet nad tím, jak budete na dovolené platit, s jakými riziky byste měli počítat a podle toho se na cestu připravit. Česká bankovní asociace má pro cestovatele užitečné rady.


Někde toho s hotovostí moc nepořídíte

„Bezhotovostní platby jsou u nás i ve světě stále běžnější a v některých státech jsou již bezhotovostní platby preferovaným způsobem placení, kdy se tak hradí i minimální útraty u obchodníků. S touto praxí se setkáte ve Velká Británií, Švédsku, Dánsku, či Norsku. I přesto jsou státy, kde se dá platit pouze některými typy platebních karet nebo dokonce placení kartami není vůbec běžné,“ říká Tomáš Hládek, odborník České bankovní asociace na platební styk. Je tedy třeba zjistit si před odjezdem aktuální informace o zemích, kam míříme, ujistit se, že naše platební karty umožňují platby v zahraničí nebo se vybavit dostatečnou hotovostí.

Strašák Dynamic Currency Conversion (DCC), vybírejte vždy v místní měně

Většina českých bank nabízí svým klientům bezplatné výběry hotovosti v zahraničí. Při výběru peněz nebo placení u obchodníků se ale klienti mohou setkat s nepříjemným překvapením v podobě nevýhodného směnného kurzu. Tento nevýhodný kurz je často důsledkem tzv. "Dynamic currency conversion" (DCC). Bankomaty nebo platební terminály totiž rozpoznají, že platební karta byla vydána v jiné zemi, než ve které ji právě používáte, a nabídnou dvě možnosti výběru nebo platby: s konverzí nebo bez konverze (with conversion/without conversion).

„Platba s konverzí je na první pohled lákavá – platíme přeci vlastní měnou, českými korunami, nicméně měli bychom vědět, jaký je směnný kurz dané měny a zda je pro nás taková platba výhodná,“ doplnil Tomáš Hládek.

Při výběru nebo platbě s konverzí bývají totiž směnné kurzy nevýhodné a navíc často zahrnují vysoké poplatky místní banky či jiného zprostředkovatele platby. Pokud zvolíme variantu bez konverze, bude vždy použit aktuální kurz naší domácí banky.

V rámci Evropské unie jsou provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinni informovat klienta před provedením platby o příslušném kurzu a poplatcích spojených s transakcí. Mimo EU ale tato pravidla neplatí. Většina českých bank již umožňuje svým klientům zablokovat nevýhodné výběry z bankomatů v zahraničí ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví.

"Pokud budou cestovatelé v zahraničí vybírat hotovost z bankomatů, jednoznačně doporučujeme zvolit takové bankomaty, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit,“ uvedl Tomáš Hládek.

Peníze směňte raději v ČR

Pokud si na dovolenou plánujete vyměnit české koruny za zahraniční měnu, je jistější se spoléhat na směnárny a banky v České republice. „Stejně jako banky a směnárny v ČR nenabízejí všechny zahraniční měny, nemusí ani zahraniční banky a směnárny přijímat české koruny. Pokud se chystáte do země, jejíž měnu směnárny v České republice nenabízejí, je vhodné si předem obstarat dolary nebo eura, které pak můžete na místě směnit za místní měnu,“ doplnil Tomáš Hládek.

Před samotnou směnou peněz v zahraničí je dobré znát alespoň přibližný kurz dané měny vůči koruně (aktuální devizové kurzy zveřejňuje ČNB na svých webových stránkách). A bezpochyby je užitečné vědět, jak bankovky a mince dané měny vypadají, aby směnárníci či obchodníci nemohli cestovatele podvést.

Bezpečnost na prvním místě

Při používání platební karty je třeba být opatrný jak doma, tak v zahraničí. Pokud dojde ke ztrátě karty či jejímu odcizení, je to komplikace, která se sice dá ve spolupráci s bankou vyřešit, ale omezí cestovateli na nějaký čas přístup k jeho financím. Proto doporučujeme nastavit si na kartě před cestou nižší limity na výběry a platby, v on-line bankovnictví zprovoznit notifikace realizovaných plateb, případně si pro větší klid sjednat u své banky pojištění proti ztrátě nebo krádeži platební karty.

Cestovatelé by měli věnovat také zvýšenou pozornost bezpečnému používání chytrého telefonu, ve kterém má většina z nás nainstalované aplikace mobilního bankovnictví a uložena citlivá osobní data. Pokud se na cestách připojujeme k nezabezpečené veřejné wifi síti, vystavujeme se riziku zneužití svých citlivých dat. Proto bychom se měli vždy připojovat k internetu pouze s využitím svých mobilních dat nebo případně přes zabezpečenou wifi síť.