Meziroční inflace v září dosáhla 18 % po 17,2 % v srpnu, což skončilo nad konsensem trhu, který čekal stagnaci (17,2 % dle šetření Reuters). Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,8 % oproti 0,4 % v srpnu. Hlavní příčinou byly ceny energií, zejména plynu, které oproti předešlým měsícům začaly opět citelněji růst. Méně významně pak přispěly i ceny potravin. Inflace bude do konce roku rozkolísaná kvůli administrativním vlivům a pod 10% hranici se patrně podívá až v polovině příštího roku.
Nejvýznamnější vliv na růst inflace v září měly ceny energií. Ty v minulých měsících rostly překvapivě slabě, naopak v září byl růst nad očekávání. Ceny zemního plynu meziměsíčně zrychlily o 15 %, ceny elektřiny o 3,6 % a ceny tuhých paliv o 7 %. Meziroční dynamika tak u elektřiny dosáhla 38 %, u plynu 86 % a u cen tuhých paliv 56 % (graf 1). Pouze z titulu cen energií a zejména zemního plynu zrychlila meziroční inflace o 0,7 procentního bodu. Dalším proinflačním faktorem byly ceny potravin, kde meziroční dynamika přidala z 20,2 % na 21,8 % a příspěvek k meziročnímu růstu se zvýšil o 0,3 p.b. (viz tabulka). Mírně také dále rostly ceny stravování.
Naopak ve směru nižší inflace působil pokles cen pohonných hmot o 4 % a imputované nájemné, kde se projevuje vyšší srovnávací základna z minulého roku, ačkoli meziměsíčně tato položka ještě dále vzrostla. Její meziroční dynamika v září zpomalila z 18 na 16,4 %, což z meziroční inflace „ukouslo“ 0,15 p.b. (viz tabulka).
Ceny služeb z meziročního pohledu mírně vzrostly z 13,5 % na 13,7 % (-0,3 % mom), ceny zboží pak z 19,6 na 20,7 % (+1,5 % mom).
Inflace v září skončila nad očekávání trhu, který předpokládal stagnaci, ačkoli rozptyl odhadů se dle šetření Reuters pohyboval mezi 17 až 18,7 %. Nejistota odhadů je tak významná a týká se zejména toho, jak se v konečných cenách projeví růst cen energií. Ten v minulých měsících překvapoval slabší dynamikou, v září naopak citelněji zrychlil. V říjnu však inflaci patrně ovlivní úsporný tarif, který ji posune opět k nižším hodnotám. Čísla inflace tak budou do konce roku rozkolísaná z titulu metodických a administrativních změn a odhady budou poměrně obtížné. Pokles inflace pod 10% hranicí teď čekáme až v polovině příštího roku. Náš výhled na kroky ČNB se prozatím nemění, úrokové sazby ČNB již pravděpodobně dále zvyšovat nebude, ponechá je však na vyšší úrovní delší dobu.

