Podíl nezaměstnaných osob (dle metodiky MPSV) v březnu poklesl na 3,4 % z únorových 3,5 %, což bylo v souladu s odhadem analytiků. Březnový pokles nezaměstnanosti je typický a souvisí s tradiční sezónností a příchodem teplejšího počasí (graf 1). Na úřadech práce tak bylo koncem března necelých 253 tis. uchazečů o zaměstnání, tj. o 10,6 tis. méně než v únoru.
V dobách před pandemií býval březnový meziměsíční pokles nezaměstnanosti obvykle výraznější, nicméně letošní zima byla teplejší a nárůst nezaměstnanosti byl proto v průběhu zimních měsíců mírnější, než bývalo obvyklé. V tomto kontextu tak není ani slabší březnový pokles nezaměstnanosti zvláštní. Volný počet pracovních míst se v březnu mírně snížil o necelé 4 tis., stále však zůstává nad hranicí 360 tis. (viz graf 2).
Vývoj nezaměstnanosti tak v březnu nepřekvapil a trh práce stále vykazuje příznivý vývoj. Situace v dalších měsících se bude odvíjet bezesporu od dalšího průběhu války na Ukrajině. V dnes zveřejněném zápise z měnového jednání ČNB v minulém týdnu člen bankovní rady T. Holub uvedl, že „se napětí na tuzemském trhu práce může částečně zmírnit efektem dodatečné pracovní síly v podobě válečných uprchlíků, byť selektivně jen v některých odvětvích“. Očekávané zpomalování ekonomické aktivity v letošním roce pak také patrně povede k nárůstu míry nezaměstnanci, ačkoli jakýkoli odhad je prozatím velmi nejistý. Například nová prognóza Hospodářské komory předpokládá růst podílu nezaměstnaných osob v letošním roce na 4,5 %, zatímco průměrná hodnota v loňském roce činila 3,8 % (graf 3).
Dnes zveřejněná makroekonomická prognóza ministerstva financí však předpokládá, že podíl nezaměstnaných osob se v letošním roce navzdory slabšímu růstu dále sníží, a to na 3,3 %.
Komentář ke stažení naleznete ZDE