E-šmejdi se v podvodných telefonátech vydávají za ČBA - ČBA proto apeluje, aby se lidé v žádném případě neřídili pokyny volajících e‑šmejdů.

#02 ČBA Focus 2022

Centrální banka přitvrdila v boji proti inflaci.
Základní úroková sazba vzrostla na 5,75 %.
To je nejvyšší číslo od roku 1999.

 

 

Exkluzivní hosté: Mojmír Hampl, Pavel Cyrani, Jakub Seidler

Moderuje Petra Krmelová

 

„Je téměř jisté, že pokud budeme chtít dostat inflaci k nějakým bezpečným hodnotám, budeme muset jít ještě výš,“ říká Mojmír Hampl, člen Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB. Podle něj se nám jen zdá, že u nás probíhá něco výjimečného, ale Česko dělá jen to, s čím mohou přijít později i ostatní země.

„Pokud bychom měli mít v České republice dvoucifernou inflaci, budeme mít i dvouciferné sazby, o tom jsem přesvědčen,“ dodává Hampl.

Pavel Cyrani: „Sociální tarif může pomoci. ČEZ by byl připraven takový produkt zavést.“ Podle místopředsedy představenstva ČEZ je cílený a pomáhá tam, kde je to třeba.

„Vidím velká inflační rizika kvůli cenám energií. Není to jen výkyv pro letošní zimu, ale bude dále pokračovat,“ varuje hlavní ekonom ČBA.

Pokud by se podle Seidlera měla používat druhá noha měnové politiky, tedy ta kurzová, spíše výjimečně, tak současná situace výjimečná je. „To, co centrální banka naznačila, je, že trošku navýší objem odprodávání výnosů devizových rezerv, což ten kurz také podpoří, ale není to přímo ten kurzový režim,“ říká Seidler.

Víc se dozvíte ve videu #02 ČBA Focus 2022