Češi a peníze na cestách 2019

Češi mění peníze raději doma než v zahraničí. Kartou platí v cizině jen dvě třetiny, zbytek se bojí technických komplikací.

 

Podle dat Českého statistického úřadu vyrazilo v loňském roce na zahraniční dovolenou více než pět milionů obyvatel České republiky. Nejoblíbenější destinací se stalo Chorvatsko, kam zamířilo více než 800 tisíc Čechů. Následovalo Slovensko a třetici top destinací uzavřela Itálie. Letos zatím podle cestovních kanceláří a předprodejních zájezdů na léto vede Turecko, zájem je také o Tunisko a Egypt. Nejčastěji se tak české koruny mění na kuny, eura, turecké liry, egyptské libry nebo tuniský dinár.

Ať už se však Češi na dovolenou vydají kamkoliv, při výměně peněz spoléhají především na tuzemské směnárny (48 %) a banky (25 %) než na ty zahraniční, do kterých zavítají spíše z nutnosti (4 %). „České koruny je vždy jistější měnit u nás. Banky a směnárny v zahraničí totiž nemusí českou měnu vůbec přijímat. Podobně i české banky a směnárny nenabízejí zdaleka všechny zahraniční měny,“ uvádí Tomáš Hládek, expert na kyberbezpečnost a platební styk České bankovní asociace. Po návratu z dovolené pak cizí měnu nepromění 70 % Čechů, peníze si totiž schovávají na další cestu. 

V případě cesty do exotické a méně navštěvované země, jejíž měnu nenabízí ani směnárny u nás, je vhodné a někdy i nutné vybavit se dolary, případně eury. V takovém případě Češi v 57 % preferují spíše euro a ve 32 % si peníze raději vyberou přímo z bankomatu. „Peníze vybírejte pouze z bankomatů, u kterých je zřejmé, že jsou provozovány bankami. Ostatní provozovatelé bankomatů si za svoje služby mohou účtovat další poplatky, takže výběr u nich může být dražší,“ vysvětluje expert na platební styk.

Údaje vyplývají z červnového průzkumu České bankovní asociace (ČBA).

 

Nejvýhodnější kurz si Češi hlídají

Před samotnou směnou peněz je samozřejmě vhodné zjistit si měnové podmínky země, do které cestujete a také to, jak vypadají její bankovky a mince, aby vás směnárníci nemohli napálit. Mimo to se vyplatí sledovat, jestli se kurz rychle mění nebo zda je spíše konstantní. Více než polovina dotázaných (56 %) si před výměnou hlídá kurz a peníze smění až v moment, kdy ho považují za nejvýhodnější. Přestože se může zdát, že na jeho vývoj má vliv dovolenková sezóna či Vánoce, není tomu tak. „Kurz ovlivňuje především chování velkých investorů na mezinárodním měnovém trhu,“ upozorňuje Tomáš Hládek. Pokud trendy ve vývoji kurzů nesledujete, je minimálně nutné znát přibližný kurz dané měny vůči koruně. A to i v případě, že patříte mezi 39 % těch, kteří peníze mění na poslední chvíli.

 

Platby kartou vítězí, na bezpečnost se ale zapomíná

Dvě třetiny Čechů využívají během svého pobytu v zahraničí platební kartu, z toho 74 % platí tou kartou, kterou běžně platí i doma. To se jim však nemusí vyplatit. „Odjíždět do ciziny s kartou spojenou s běžným účtem, na kterém máte uložené všechny své úspory, případně vyšší obnos, byste raději neměli. Pokud nemáte jinou možnost, nastavte si alespoň limity pro výběry z bankomatu i platby kartou a zkontrolujte, zda má banka vaše telefonní číslo pro případ, kdy by zaznamenala nestandardní aktivity na vašem účtu. Stejně tak si uložte číslo vaší banky pro případ ztráty, odcizení či zneužití karty. V opačném případě je z hlediska bezpečnosti vhodnější pořídit si jinou kartu, kterou budete mít vyhrazenou třeba právě na cestování,“ doporučuje Tomáš Hládek. Speciální kartu na cestování má přitom pouhých 9 % Čechů. Řešením může být také založení spořicího účtu nespojeného s platební kartou, kam lze převést větší část našetřených úspor. U mnoha bank už to jde zařídit z pohodlí domova. Pokud se rozhodnete v zahraničí platit kartou je vhodné ověřit si, zda v dané zemi přijímají požadovanou značku platební karty a zda je vůbec běžné kartou platit. Jsou totiž země, které mohou určité typy karet odmítnout.

Účel použití karty Češi obecně příliš nerozlišují. Na 18 % dotázaných kartou jen vybírá peníze z bankomatu a 24 % se omezuje pouze na zaplacení útraty. Jinak ale platby a výběry spíše kombinují (40 %). Existují ale i odpůrci používání platebních karet při cestování, mezi Čechy jich je celá třetina. Ti kartu nevyužívají především proto, že se bojí technických komplikací. Na 24 % z nich pak kartu na dovolenou nebere vůbec. Zastánci hotovosti na dovolené jsou spíše starší generace. Vyšší částky peněz v cizí měně nechávají buď na pokoji, nebo v hotelovém trezoru, přímo u sebe nosí spíše menší sumy.

 

 
TIP: pozor na DCC

Při platbách a výběrech v zahraničí si dejte pozor na službu Dynamic Currency Conversion, kterou nabízejí jak bankomaty, tak platební terminály u obchodníků. Podstata je v tom, že vám bankomat nebo terminál dá na výběr, jestli chcete transakci uskutečnit v místní měně nebo pomocí přepočtu na české koruny. Vždy volte měnu místní, tak máte jistotu, že převod do českých korun provede vaše banka podle svého kurzovního lístku. Přepočet na české koruny (zvolení služby DCC) provádí provozovatel bankomatu nebo terminálu a mohl by znamenat další poplatky, jejichž výši předem neznáte.

Otevřená wifi síť? Pozor na to, kdo vás sleduje

K cestování se bohužel pojí i hrozba podvodů. S bezpečností na internetu si však Češi na cestách hlavu příliš nelámou. Kontrola e-mailu (76 %), sociální sítě (59 %) a zprávy (58 %) jsou nejčastějším důvodem, proč se Češi na dovolené připojí k internetu. Internetové bankovnictví si ovšem 45 % dotázaných nekontroluje. Přitom pravidelnou kontrolou odchozích plateb lze zjistit případné zneužití platební karty. S tím samozřejmě souvisí také způsob přihlašování k internetu. Celá třetina českých turistů se připojí na jakoukoli síť, aniž by věděla, zda je bezpečná. „Nikdy nevíte, kdo má nad sítí kontrolu a kdo vás sleduje,“ upozorňuje Hládek, expert na kybernetickou bezpečnost, a uzavírá: „Během surfování po internetu mějte vždy na paměti bezpečnost připojení a ochranu svých dat. Pokud to jde, přihlašujte se přes svá mobilní data, případně pouze přes zabezpečenou wifi síť.“ S nějakou formou podvodu během dovolené v zahraničí má zkušenost neuvěřitelných 40 % českých turistů, přičemž v 17 % převládá odcizení hotovosti.

 


TIP

Více o placení na cestách v zahraničí, platebních kartách, výběrech z bankomatů, směnárnách a bezpečného připojení k internetu naleznete na stránkách https://native.seznamzpravy.cz/bezpecna-dovolena-nenechte-se-okrast/ a ve videu Janka Rubeše „Jak na peníze“ https://www.televizeseznam.cz/video/jak-na-penize/smenarny-63929807, které byly vytvořeny v rámci vzdělávacího projektu ČBA „Letem finančním světem".