Češi a půjčky na vánoční dárky 2023

Češi letos chtějí na Vánocích ušetřit, v průměru plánují utratit 12 tisíc korun


Letošní Vánoce vyjdou průměrnou domácnost přibližně na 12 tisíc korun. Ve srovnání s loňskem je to o 1 500 korun méně. Nejvíce peněz lidé plánují utratit za vánoční dárky, nejčastěji do 5 tisíc korun. Podobně jako loni 3 % procenta lidí zvažují půjčku na koupi vánočních dárků, skoro polovina z nich by si půjčila od banky. Vyplývá to z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.


Za vánoční dárky lidé plánují utratit do 5 tisíc korun

Vánoční svátky představují vedle tradic a volna i výrazný nápor na peněženky. V letošním roce chce většina lidí ušetřit, a to i na samotných dárcích. Nejčastěji za ně plánují utratit 3 až 5 tisíc korun (22 %) a 5 až 10 tisíc korun (21 %). Téměř třetina dotázaných chce za jídlo a pití zaplatit do 3 tisíc korun. Více lidí chce ušetřit také na výzdobě, za kterou plánují dát do 500 korun (43 %).
Celkem letos Češi za Vánoce plánují utratit 12 tisíc korun, tedy o 1 500 korun méně než v loňském roce, který navíc výrazně poznamenala inflace i energetická krize.


Půjčku na vánoční dárky považují za dobrý nápad pouze 3 % lidí

Většina Čechů si myslí, že zadlužit se kvůli vánočním svátkům není správné. Obecně mají menší problém s půjčkou na dárky mladší lidé do 26 let, necelá desetina z nich to považuje za dobrý nápad. Výše půjčky na letošní Vánoce je nejběžněji 5 až 10 tisíc korun (30 %). Hlavním důvodem půjčky je neochota čekat a šetřit, případně sleva na kupované zboží. Nejčastěji si lidé půjčovali na hračky pro děti (36 %), vybavení bytu a spotřební elektroniku (24 %).


„Obecně si myslím, že, co se týče vánočních dárků, tak se tady projevuje určitá skepse, určitá opatrnost a jaksi nižší ochota utrácet nebo si dokonce půjčovat na věci zbytné. Ještě v roce 2021 to byl každý desátý, kdo zvažoval, anebo přímo považoval půjčku na vánoční dárky za dobrý nápad. Loni a letos to jsou už jen tři procenta, což je dramatický pokles. Důležité je, že se to drží na velmi nízké úrovni a osobně si myslím, že je to velmi racionální přístup,“ uvádí Filip Hanzlík, hlavní právník a náměstek výkonné ředitelky České bankovní asociace.


Půjčky na dárky si většina Čechů bere u bank, neschopnosti splácet se neobávají

I v letošním roce jsou banky hlavními poskytovateli peněz pro ty, kteří si plánují vzít půjčku na vánoční dárky. Jde o 45 % dotázaných, další si půjčí u jiných finančních společností (27 %) nebo leasingových firem (15 %). Třetina Čechů vůbec neuvažovala nad schopností splácet své závazky a nemá tedy obavy. Naopak zhruba 30 % se obává, že by se mohla dostat do potíží se splácením, 6 % procent z nich to dokonce považuje za velký problém, který neví, jak budou řešit.


Potíže se splácením půjčky většina lidí řeší odkladem splátek

Pětina dlužníku má problémy se splácení, které chce řešit odkladem splátek, zhruba každý desátý chce stejnou situaci řešit půjčkou v rodině. Naopak asi třetina dlužníků částku uhradila celou a včas, dalších 14 % zatím splácí bez potíží.

Průzkum proběhl v listopadu 2023 na reprezentativním vzorku populace ČR ve věku 18–79 let.
Velikost vzorku je 1000 lidí.